KOŚCIÓŁ W BIAŁOGÓRZU

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Późnogotycki kościół św. Andrzeja Boboli posiada swoją ewangelicką przeszłość. Wzniesiony został na początku XVI wieku, na miejscu wcześniejszego, wzmiankowanego już w 1346 roku. Obecna świątynia została wzniesiona na początku XVI wieku i do 1486 roku była kościołem parafialnym. W latach 1843 – 1844 wnętrze kościoła zostało przebudowane. Dokonano wtedy zakupu nowych organów oraz ołtarza. Natomiast w trakcie remontu w latach 1994 – 1995 przełożono pokrycie dachu, wyremontowano wieżę kościelną oraz odnowiono tarczę zegara. W 2010 roku dokonano remontu organ.

Jest to niewielka budowla salowa wzniesiona z kamienia polnego i cegły, otynkowana, orientowana, z węższym czworobocznym prezbiterium, które przykryto sklepieniem krzyżowo – żebrowym. W nawie zachowały się drewniane, barokowe empory. Na osi kościoła wybudowana została prostokątna kruchta. świątynię nakryto spadzistymi dachami dwuspadowymi. Na kalenicy znajduje się wysoka, ośmioboczna sygnaturka, opierzona ryflowaną blachą, która dodatkowo została zwieńczona dzwonowatym hełmem z iglicą. Na wieży znajduje się nieczynny dzisiaj zegar mechaniczny. Okna przekute w okresie przebudowy, zwieńczone łukami odcinkowymi. W ścianie południowej mały, półkolisty portal kamienny. Drugi z 1676 roku umieszczony w piaskowcowym obramieniu znajduje się w kruchcie. Najcenniejszym elementem świątyni jest klasyczny, drewniany, polichromowany ołtarz. Kościół otacza niewysoki kamienny mur bramą o ostrołukowym prześwicie.

Stare kroniki podają, że kiedy 6 lutego 1794 roku miało miejsce na Łużycach niewielkie trzęsienie ziemi, to dzwony kościelne w Białogórzu odezwały się dwukrotnie.