KOŚCIÓŁ W SŁAWNIKOWICACH

KOŚCIÓŁ PW. NAJŚW. SERCA PANA JEZUSA

Gotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sławnikowicach został wybudowany ok.roku 1300. Po raz pierwszy wymieniony został w dokumentach z 1346 roku. W latach 1776 i 1838 przeprowadzono gruntowne zmiany budowlane, w trakcie których zmodernizowano wystrój wnętrza świątyni. Prostokątna budowla salowa jest otoczona murem, w którego skład wchodzi brama z muru pruskiego. Jest to zapewne pozostałość dawniejszej budowli obronnej. Na północny wschód od świątyni znajduje się dwuczęściowa zakrystia ze sklepieniem krzyżowym. Na stromym dachu siodłowym znajduje się uproszczona w latach 60. XX wieku oktogonalna sygnaturka. Leżące jeden nad drugim rzędy okien, z których dolne posiadają ostrołukowe zwieńczenia, zdob ią południową ścianę kościoła. We wnętrzu płaski sufit tynkowy zamknięto wklęskami. Z okresu przebudowy (1838) zachowały się części empory i prospekt organowy. Na północ od ołtarza umieszczono ponad zakrystią lożę patronacką, do której wchodziło się z zewnątrz. Warte uwagi są także obite blachą drzwi do świątyni. Północną ścianę kościoła zdobi epitafium ku czci Doroty Sophii Eleonory von Tschirnhaus (24.08.1868 - 13.04.1688). Do najcenniejszych zabytków kościoła należy dzwon gotycki z 1587 roku.

Umieszczone po północnej stronie kościoła mauzoleum ze sklepieniami krzyżowymi (1733) służyło jako miejsce pochówku ówczesnych patronów kościoła, von Frombergów. Wnętrze, zamknięte pochodzącą z okresu jego powstania ozdobną kratą, posiada figuratywne barokowe epit afium rodziny von Fromberg. Ten piękny budynek jest obecnie używany jako kaplica podczas pogrzebów. Przed bramą prowadzącą na teren kościoła, po jej lewej stronie, umieszczono na murze krzyż pokutny.